Recurve Bow and Arrows Kit, 60 inch Wooden Takedown Bows, Right Handed Ergonomic Archery Recurve Bo E415-FQGYS50LBS28LQIR9001V0
SKU:
E415-FQGYS50LBS28LQIR9001V0
(No reviews yet)
Current Stock:
Maximum Purchase:
9 units
Adding to cart… The item has been added
VEVOR Recurve Bow and Arrows Kit, 60 inch Wooden Takedown Bows,Right Handed Ergonomic Archery Recurve Bow Package, Longbow forOutdoor Target Training Practice Hunting, Beginners to Advanced, 50lbs
Ergonomic Design
Complete Set
Super Fast Arrow Speed
Fixed Draw Weight
Premium Materials
Thoughtful Design
Axle-to-Axle: 28 inch / 711.2 mm,Product Dimension: 60x6.5x1.97inch / 1524x165x50 mm,Item Model Number: R35,Product Weight: 4.48lbs / 2.03 kg,Draw Length: 28 inch / 711.2 mm,Bow Length: 60 inch /1524 mm,Brace Height: 6.5 inch / 165 mm,Draw Weight: 50 lbs / 22.68kg,Main String Material: Dyneema