SKU:
E415-LK18CBZKYTST8P5VZV0
(No reviews yet)
Current Stock:
Maximum Purchase:
365 units
Adding to cart… The item has been added
VEVOR Basketball Rim, Wall Door Mounted Basketball Hoop, Heavy DutyQ235 Basketball Flex Rim Goal Replacement with Net and DoubleSpring, Standard 18" Indoor Outdoor Hanging Hoop for KidsAdults
Integrated Carbon Steel Structure
Multi-Loop Double Spring Shock-Absorption Design
Quick 4-Step Installation
Widely Applicable
Thickened Steel Plate Design
Reinforced Steel Ring Design
Mounting holes: Universal (adjustable on all four corners),Productweight: 8.60 lbs / 3.9 kg,Tube diameter: Φ0.63 inch / 16 mm,Color:Black,Item model number: M-R1S,Basket material: Q235,Main material:Q235,Net: 75g tri-color nylon net,Basket size: Solid, Outerdiameter: Φ19.09 inch / 485 mm,Surface treatment: Oil spray,Productdimensions: 23.43x19.09x4.72 inch / 595x485x120 mm